top of page

Документознавство

Дослідження паперу під мікроскопом і в ультрафіолетових променях

Робота з експертизи та атрибуції графічних творів завжди починається з дослідження паперової основи на відповідність її передбачуваному часу створення експортованих творів . Перш за все, паперова основа досліджується під бінокулярним стереоскопічним мікроскопом в режимі збільшення 2х12,5 = 25. У МБС видна фактура і структура волокон, їх блиск, характер включень - деревних і тропічних, різних за кольором, частоті і формі. Зібрано шкалу датованих зразків паперу, які служать еталонами при порівняльному аналізі з експертованими листами. Багаторічний досвід такого порівняльного аналізу, що виявляє ідентичність структурної картини, що спостерігається в МБС, переконав в ефективності цього методу для датування паперової основи.

Зараз практикують порівняльний аналіз шкали еталонних паперових основ з експертованих при дослідженні їх в УФ-випромінюванні. Він виявляє відмінність за кольором світіння паперових основ, виготовлених в різний час. На підтвердження цього спостереження цікаво відзначити, що порівняння еталонів одних і тих же фірм в різний час (наприклад, «ватман», «брістоль», «Енгр») дають в УФ-випромінюванні різне світіння. Визначення ідентичності світіння в УФ-променях експертованого і еталонного листів виправдовує себе протягом багатьох років при визначенні часу створення паперових основ. Для більш точних результатів потрібне постійне розширення шкали еталонних зразків.

На таблицях світіння еталонних зразків в УФ-випромінюванні видно поступову зміну характеру цього світіння в часі: якщо для XVIII століття спостерігається приблизно рівномірне світле блакитне світіння, то в I половині XIX століття воно втрачає стабільність і починає змінюватися убік жовтизни, , в той час як в II половині XIX століття з'являються бузковий і бузково-фіолетовий відтінки світіння. Різко змінюється характер світіння в I-ой половині ХХ століття - переважає яскраво-жовте світіння, тоді як в II половині ХХ століття переважають відтінки яскраво білих синтетичних матеріалів, або яскраво фіолетових, оливкових і сірих глухих тонів.

Так як в процесі виробництва паперу одним з найважливіших етапів, поряд з іншими, є її відбілювання, можна припустити, що склад і застосування білил в той чи інший час визначально впливає на свічення паперу в УФ-випромінюванні. Переважання свинцю змінюється переважанням цинку, на початку ХХ століття - титанових білил, в II половині ХХ століття - баритових білил.

Аналізуючи графіки, отримані за допомогою рентгенофлуоресцентного аналізу, можна відзначити, що в I половині XVIII століття переважає мідь (Cu), яка може давати блакитнувате світіння паперу в УФ-променях, в іноземних паперах - миш'як (As), в I половині ХХ століття найважливішим елементом стало залізо (Fe) і цинк (Zn). Можливо, саме цинк і дає яскраву жовтизну світіння. Накладення світіння інших елементів, що залежать від процесів виготовлення паперу: використання певної води, сировини, клею, металевої сітки, підфарбовування (тонування), - може надавати різні відтінки.

Зіставлення цих відтінків світіння з таблицею кольору світіння білил під впливом УФ-випромінювання свідчить про подібність характеру кольору світіння (свинцеві білила - білі, цинкові - жовтувато-зеленуваті різних відтінків, титанові - фіолетовато-коричневі, сучасні марки - сіруваті).

До сих пір, знання того, що «колір світіння, що виникає під дією УФ-випромінювання залежить від хімічного складу освітлюючої речовини» поширювалося лише на вивчення світіння пігментів барвистого шару або бурих плям, що виникли в результаті старіння і псування паперу, в той час, як колір світіння паперу традиційно вважався однаково яскравим біло-блакитним.Причини зміни кольору світіння паперових основ в часі криються в світінні переважаючих хімічних мікроелементів, характерних для виробництва паперу певного часу.

Зроблені хімічні аналізи по волокну еталонних зразків паперу показують наявність тропічних, деревних волокон і целюлози в паперовій основі, ступінь їх розуміли, але не вловлюють хімічні елементи, а, отже, не відображають зміну світіння паперових основ в УФ-променях. Хімічний склад по волокну не відображає колірні зміни в УФ-променях. Швидше за все, причина таких змін криється в світінні переважаючих мікроелементів, характерних для певного часу, але невловимих хімічним аналізом по волокну.

Значить, зміна відтінків паперу в УФ-випромінюванні є більш тонким інструментом для визначення часу створення паперової основи, ніж хімічний аналіз по волокну, і в той же час, дозволяє визначити час виготовлення паперу, минаючи складну установку для рентгенофлуоресцентного аналізу.

bottom of page